České know-how pomáhá agentuře ESA

Čeští vědci se opět zapojili do evropského vesmírného programu. Díky vlastní kryogenní aparatuře otestovali míru tepelného vyzařování speciálního povlaku určeného do kosmického prostoru. Tuto povrchovou úpravu využije sonda JUICE, která má zkoumat planetu Jupiter a její měsíce. Spolupráce odborníků z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Evropského centra pro kosmický výzkum a technologie pokračuje testováním další sady speciálních materiálů pro budoucí klíčové mise ESA.

V kosmickém prostoru je tepelná regulace sond velmi závislá na tepelně-optických vlastnostech materiálů, tedy na schopnosti povrchu při dané teplotě emitovat/absorbovat tepelné záření. Na cestu k Jupiteru se má v roce 2023 po odloženém startu vydat sonda JUICE – vybavená speciálním povlakem, který testovali vědci ze skupiny Kryogeniky a supravodivosti Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR (ÚPT) v Brně. Zadavatelem těchto měření bylo Evropské centrum pro kosmický výzkum a technologie (ESTEC). ESTEC, se sídlem v nizozemském Noordwijku, je hlavním technologickým vývojovým a testovacím centrem Evropské kosmické agentury (ESA).

 

ESA

Sestavování sondy JUICE v čistých prostorech ESTEC

 

Testovaná povrchová úprava bude použita jako součást tepelné regulace plánované sondy JUICE (JUpiter ICy moons Explorer). Ta má přibližně čtyři roky podrobně zkoumat obří plynnou planetu Jupiter a její tři největší měsíce Ganymed, Callisto a Europu. Cílem je pokusit se odpovědět na odvěké otázky, například: Jaké jsou podmínky nutné pro vznik planet? Existují zde podmínky vhodné pro život? (Více informací o misi JUICE je k dispozici na oficiální webové stránce a Twitteru) „Bylo nám potěšením spolupracovat se členy týmu Kryogeniky z ÚPT AV ČR Brno. Jejich jedinečné výsledky přispívají k úspěšnému splnění náročné meziplanetární mise JUICE,“ komentují spolupráci Bruno Bras a Mauricio Portaluppi z oddělení ESTEC pro materiálovou fyziku a chemii (TEC-QEE).

 

ESA

Vizualizace sondy JUICE u Jupiterova měsíce Ganymedu

 

Pro účely mise byla změřena tzv. totální hemisférická emisivita v teplotním rozsahu 15 K až 300 K (-258 °C až 27 °C) tepelně-regulačních povlaků s různými tloušťkami. Experimenty byly proveditelné díky speciální kryogenní aparatuře, kterou již dříve navrhli a vyvinuli badatelé z ÚPT.

 

ESA

Otevřená komora kryogenní aparatury se vzorkem pro měření tepelné emisivity nebo absorptivity

 

Unikátní měřicí metoda využívá chlazení zmíněné aparatury kapalným heliem v komerčních Dewarových nádobách a umožňuje přesná měření v širokém rozsahu teplot (od 10 K do 320 K, tj. cca -263 °C až 47 °C) i hodnot emisivit (od 0,1 % do 99 %). V současné době pokračuje navazující spolupráce s oddělením ESTEC TEC-QEE testováním další sady speciálních materiálů, které budou použity pro budoucí klíčové mise ESA.


Evropská kosmická agentura (European Space Agency, ESA; Agence spatiale européenne, ASE) je mezivládní organizace pro využití vesmíru, která má v současnosti 22 členských států včetně České republiky.

O spolupráci vědecké skupiny z ÚPT AV ČR byla vydaná 2. prosince 2021 zpráva, kterou převzala Česká tisková kancelář.

Dne 2.12.2021 byl odvysílán  rozhovor na Českém rozhlasu Plus, kde vědci popisují spolupráci s agenturou ESA.

Svůj dílčí výzkum pro sondu JUICE představili Tomáš Králík a Jiří Frolec v rozhovoru s redaktorkou Helenou Poláčkovou na Českém rozhlase Plus, dne 21.1.2022 v 7:25h - rozhovor zde.

Na portále irozhlas.cz byl uveřejněn článek  Ze ‚Štatlu‘ až k Jupiteru. Speciální povlak pro evropskou sondu JUICE testují v Brně .

O úspěchu informuje Akademie věd ČR.

Fotografie jsou zveřejněny se souhlasem ESA a vědecké skupiny Kryogenika a supravodivost ÚPT AV ČR.

 

Juice  

 

ESA