Komiks k úspěšnému výsledku VDI monitor
POKROČILÁ TECHNOLOGIE PRO NEINVAZIVNÍ DIAGNOSTIKU SRDEČNÍ ELEKTRO-MECHANIKY – VDI MONITOR
Centrum transferu technologií AV ČR (CeTTAV ) ve spolupráci s dr. Pavlem Jurákem z ÚPT AV ČR připravili komiks a rozhovor k úspěšnému výsledku VDI monitor.
VDI monitor měří a vyhodnocuje signály vysokofrekvenčního EKG a stanovuje parametry popisující dyssynchronii práce srdečního svalu. Na jeho vývoji se podílel tým Ing. Pavla Juráka, Ph.D. z oddělení Medicínských signálů, Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Sálová verze je svým vybavením a provedením přizpůsobena pro práci během implantace kardiostimulátorů. VDI monitor je nyní ve fází experimentálního zařízení s CE certifikací (lze bezpečně připojit na pacienta) a je ověřován na klinických pracovištích.
Komiks vznikl s použitím materiálů a za laskavého odborného dohledu dr. Pavla Juráka.
VDI monitor tzv. Ventricular Dyssynchrony Imaging, využívající ultra-vysokofrekvenční EKG záznam, může fungovat trojím způsobem. Buď jako diagnostika před implantací kardiostimulátoru, díky níž lze určit, zda je pacient vhodný pro tento typ zákroku, nebo se dá použít jako pomocník při nastavení samotného kardiostimulátoru. Největší využití má ale přístroj přímo při zákroku pro určení vhodné pozice elektrody kardiostimulátoru v srdci. Když lékař vidí vysokofrekvenční mapy, které monitor umí vytvořit v reálném čase, pomůže mu to dosáhnout lepšího přehledu o tom, jak stimulátor zafungoval a může už během operace stanovit optimální konfiguraci elektrod.
Vysokofrekvenční mapy odhalí nejen to, která část srdce se při zavádění kardiostimulátoru aktivuje dřív a která později, ale díky nim jsme schopni také zjistit, jak velké vzájemné zpoždění je. Když je srdce zdravé, tak celý objem obou komor se aktivuje téměř v jednom okamžiku. Když je ale nějaký problém, například je pacient po infarktu, tak nějaká část srdce se aktivuje dřív a jiná později, a to je VDI monitor schopen zjistit.
Na vývoji se podílejí Ústav přístrojové techniky AV ČR, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a soukromá společnost Cardion s.r.o.
Na otázky CeTTAV odpovídá Ing. Pavel Jurák, CSc., vedoucí vědecké oddělení Medicínských signálů, Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Ocenění za vývoj VDI monitoru
vývoj VDI monitoru byl realizován z operační program EU Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Projekt skončil v roce 2019 a byl Ministerstvem průmyslu a obchodu vyhodnocen jako Podnikatelský projekt roku 2020 za pozitivní přínos české ekonomice. Ocenění společnost CARDION spolu s Ústavem přístrojové techniky AV ČR získali v kategorii Aplikace za vývoj světově unikátní technologie - VDI monitoru.
Předání ceny se kvůli pandemii posunulo na červen 2021.