Odkaz Armina Delonga

dne 29. ledna 2025 uplynulo sto let od narození zakladatele elektronové mikroskopie profesora Armina Delonga (1925–2017). Byl zakladatelem elektronové mikroskopie a šedesát let se věnoval výzkumu a vývoji elektronových mikroskopů. Později se zaměřoval na nízkonapěťovou prozařovací mikroskopii, která se užívala zejména v biologii.

Armin Delong - světově uznávaný fyzik, vědec, skvělý učitel i kolega.
Jeho předkové byli francouzští hugenoti, kteří se koncem 16. století uchýlili před náboženskou perzekucí do Slezska a na Moravu.

Armin Delong patří k průkopníkům elektronové mikroskopie. Vytvořil prototyp stolního elektronového mikroskopu, za který získal v roce 1958 zlatou medaili na Světové výstavě EXPO58 v Bruselu.
Jeho vědecký výzkum i profesní kariera je úzce spjata s Ústavem přístrojové techniky AV ČR. Od roku 1961 až do roku 1990 působil jako ředitel Ústavu přístrojové techniky AV ČR (dříve ČSAV). Pod jeho vedením se ústav stal mezinárodně uznávaným pracovištěm v oblasti elektronové mikroskopie. Pod jeho vedením tam vznikly nové prototypy, které po čtyřicet let ovládly trh východního bloku.
Kromě toho byl polistopadovým místopředsedou Československé akademie věd a místopředsedou vlády České a Slovenské republiky pro vědeckotechnický rozvoj. Ještě ve svých devadesáti letech pracoval ve firmě Delong Instruments i v Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Delong se nebál zadávat náročné úkoly, podřízeným ale poskytl dost času a prostoru na jejich realizaci dokončení“. Částečně to kontrastuje s dnešním tlakem na rychlé výstupy a publikační činnost. Věděl, že skutečně dobrý nápad má vědec maximálně několikrát, a třeba jen jednou za život, a že poté potřebuje čas na jeho realizaci. Hodnotil člověka za nápad, za to, jak je schopen ho realizovat, jak je schopen věc dotáhnout do konce, aby nápad našel uplatnění," vzpomíná v rozhovoru pro ČTK (26.1.2025) Ilona Müllerová, bývalá kolegyně pana profesora, která v letech 2012  - 2021 byla ředitelkou ÚPT AV ČR a  nyní je ve funkci místopředsedkyně Akademie věd ČR.
Armin Delong je nositelem řady vyznamenání za jedinečné konstrukce, zejména za první československý elektronový mikroskop (1953), za konstrukční práce v oboru elektronové mikroskopie (1956), v roce 2005 dostal ocenění Národní ceny vlády ČR, Česká hlava.  Mezinárodního uznání  za jeho průkopnické práce v oboru elektronové mikroskopie se mu dostalo zvolením za člena International Scientific Advisory Board, ve kterém usedli přední vědci v tomto oboru. V roce 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Profesor Delong vychoval řadu odborníků, kteří pokračují v jeho díle a díky jeho práci patří česká elektronová mikroskopie mezi světovou špičku. Jeho odkaz je velkou inspirací nejen pro dnešní dobu ale i do budoucna.

U příležitosti tohoto významného výročí ÚPT vydalo dne 29.1. 2025 tiskovou zprávu, kterou  převzala ČTK.
Zároveň ČTK uveřejnila rozhovor s dr. Ilonou Müllerovou, bývalou ředitelkou ÚPT v letech 2012 – 2021 a současnou první místopředsedkyní AV ČR.

Dne 29.1. 2025 proběhlo setkání v prostorách Technického Muzea v Brně, které se za ÚPT zúčastnil dr. Luděk Frank, bývalý ředitel ÚPT v letech 2001 – 2012, který ve svém příspěvku vyzdvihli přínos a odkaz tohoto významného vědce, inovátora i skvělého manažera.
Foto ze setkání zde

Experimentální prozařovací elektronový mikroskop – 100kV (L. Zobač, V. Drahoš, J. Speciálný a sedící A. Delong)

Foto: UPT
Experimentální prozařovací elektronový mikroskop – 100kV (L. Zobač, V. Drahoš, J. Speciálný a sedící A. Delong)

Stolní elektronový mikroskop Tesla BS 242

Foto: ÚPT
Stolní elektronový mikroskop Tesla BS 242